Bizi Takip Edin

İnsan Kaynakları

SARSILMAZ’DA İŞ HAYATI

Sarsılmaz İnsan Kaynakları ekibi olarak çalışanlarımızdan aldığımız güçle, karşılıklı güven ve saygının hakim olduğu, çeşitliliğin değer gördüğü bir şirket olma hedefini benimsiyoruz. İnsan kaynakları politikamızı, fark yaratan insan kaynağımızın sürekli gelişimini, motivasyonunu ve Sarsılmaz’a bağlılığını sağlamak şeklinde tanımlayabiliriz.

İnsan kaynakları vizyonumuz:

Şirketimizin misyon ve vizyonu doğrultusunda ülkemizin savunma sanayi alanında gelişmesine yardımcı olacak uygun iş gücünün ilk tercihi olmak.

İnsan kaynakları misyonumuz:

Rekabet ortamında farkı yaratanın “İnsan” olduğu bilincinden hareketle; çalışanların motivasyon düzeyini yükseltmek, şirkete olan bağlılığı ve çalışanlar arası işbirliğini sürekli geliştirerek ülke savunma sanayinin ve şirketimizin rekabet gücünü artırmak.

İnsan kaynakları politikamız:

İnsan kaynakları politikamızı; vizyonumuz, misyonumuz, stratejilerimiz, hedeflerimiz, iş süreçlerimiz ve ortak değerlerimiz ışığında;

 • Sarsılmaz Silah Sanayi A.Ş. yetkinliklerinin ve pozisyonun gerektirdiği niteliklere sahip insan gücünü bünyemize kazandırmak,
 • Güçlü iletişim ve motivasyon ortamı sağlamak,
 • İnsan kaynakları sistem ve uygulamalarıyla çalışanlarımıza destek olmak, 
 • Kurumsal olanaklar ve faydalarla çalışanlarımızı geliştirerek, sürekli başarıya doğru yönlendirmek, 
 • Başarıyı ödüllendirmek, 
 • Çalışanlarımızın gelişimini ve devamlılığını sağlamak, 
 • Sarsılmaz Silah Sanayi A.Ş. çalışanlarının motivasyonlarını mümkün olan en yüksek seviyeye çıkararak, hedef birliğini sağlayarak herkesin ekip dayanışması içinde çalışmasını sağlamak,
 • Uyguladığımız performans sistemiyle tüm çalışanlarımıza doğru geri bildirimde bulunarak buradan aldığımız sonuçlarla adil ücret yönetimi yapabilmek, çalışanlarımızı kişisel gelişimleri için gerekli eğitimlere yönlendirebilmek, 
 • Kişiye en uygun kariyer planlamasını yapabilmek üzerine kuruyor ve sürekli geliştiriyoruz.
EĞİTİM VE GELİŞİM

Sarsılmaz’ın savunma alanında ülkemizde ve uluslararası arenada son yıllarda gerçekleştirdiği başarılarda, teknolojik anlamda deneyimli, Sarsılmaz bünyesinde uzun yıllar çalışmış bilgili insan kaynağının rolü tartışılmaz. Dünya çapında da güçlü birer oyuncu olan çalışanlarımızın, Sarsılmaz'ı Türkiye'nin silah teknolojisi geliştiren en önemli şirketi yapma yolundaki emekleri bizim için son derece değerli. Sarsılmaz olarak, çalışanlarımızın sektördeki ileri teknolojiye hakimiyetlerini ve sahip oldukları rekabet gücünü koruyabilmeleri için farklı eğitim ve gelişim süreçleri uyguluyoruz. 

Çalışanlarımızın bireysel eğitim ve gelişim planlamaları için yıl başında yapılan birebir görüşmelerde yöneticilerimiz geçmiş yılın değerlendirmesini, gelecek yılın eğitim planlamasını yapıyor. Bu toplantılarda ayrıca, çalışanın güçlü ve geliştirmeye açık yönleri üzerine karşılıklı paylaşımda bulunularak çalışanın görüşleri alınıyor. 

Bu aşamadan sonra SARSILMAZ AKADEMİ üzerinden iç ve dış destekli eğitimlerle eğitim programları tamamlanıyor.

Yükseköğrenim destek sistemi

Sarsılmaz, sahip olduğu güçlü Ar-Ge Merkezindeki birikim ve tecrübesini her yıl yeni yatırımlarla desteklemeyi ve çalışanlarının mesleki ve kişisel gelişimlerini sağlamayı bir yönetim stratejisi olarak benimsiyor. 

Bu doğrultuda, devlet ve özel üniversitelerin örgün ve ikinci öğretim bölümlerinde, Sarsılmaz’ın üretim alanındaki mühendislik dallarında tezli, tezsiz ve uzaktan eğitim ile yüksek lisans ve doktora programlarına katılan Ar-Ge Merkezi çalışanlarımızın, yüksek lisans ya da doktoralarını tamamlamaları sonrasında aylık ücretlerine ek ödeme yapıyoruz.

ENDÜSTRİYEL İLİŞKİLER

Tüm çalışanlarımızın personel ve özlük işlemleri Türkiye Cumhuriyeti yasaları ve Uluslararası anlaşmalardan doğan mevzuatlar çerçevesinde yürütülüyor. Mavi yakalı ve beyaz yaka çalışanlarımızla ilgili işlemler iş sözleşmesi hükümlerince yürütülüyor.

SEÇME VE YERLEŞTİRME

Ulusal ve uluslararası alanda, özellikle ABD’de başarılara imza atan Sarsılmaz’ın çalışma kültürüyle uyumlu, elde edilen başarıları daha yukarılara taşıyacak adayları aramıza katmak amacıyla oluşturulmuş bir veri bankamız bulunuyor. 

Kariyer.net ve sosyal medya araçlarını aktif olarak kullanıyoruz. Açık pozisyon gereksinimleri kapsamında uygun görülen adayları değerlendirme sürecine dahil ediyoruz. Kişilik envanteri, İngilizce sınavı, yetkinlik bazlı mülakat sonrasında uygun adaylarımıza yaptığımız iş teklifleriyle işe alım değerlendirme sürecimizi sonlandırıyoruz.

Sarsılmaz ailesine katılan çalışma arkadaşımızın işine ve şirket kültürüne en hızlı şekilde uyum sağlaması amacıyla aynı takımda bulunan bir çalışanımızı kendisine “beyaz gölge” olarak atıyoruz. “Beyaz gölge” ayrıca, çalışan için hazırlanan oryantasyon eğitimleri kapsamında çalışanın diğer çalışanlarla ilk bağlantıyı kurmasına, şirket ve fabrika ortamına çabuk uyum sağlamasına olanak sunuyor.

PERFORMANS VE KARİYER YÖNETİMİ

Performans ve Kariyer Yönetimi Sistemlerimiz ile çalışanlarımızın yeteneklerini Sarsılmaz stratejik hedefleriyle uyumlu olacak biçimde yönetmeyi ve böylece çalışanlarımızın potansiyellerini en iyi şekilde değerlendirmeyi hedefliyoruz. 

Bu amaçla, gelecekte bir üst seviyeye terfi edebilecek potansiyel çalışanlarımız için kariyer havuzu oluşturulmuş durumda. Sarsılmaz yöneticileri için farklı yetenek yönetim araçlarından faydalanma çalışmalarımız da bulunuyor.

Hedeflerle Yönetim

Sarsılmaz’da her çalışan için şirket misyonumuz çerçevesinde yönetim kurulu başkanından en alt kademedeki çalışana kadar “hedeflerin kırılımı” yapılıyor. 

Çalışanlarımızın yıl boyunca sergiledikleri performans başarısı, belirlenen hedeflere ulaşma oranında ölçülüyor.

Lider Geliştirme Programı

Lider geliştirme programı, Sarsılmaz yöneticilerinin liderlik becerilerinin geliştirilmesine yönelik eğitimlerden oluşan bir program. Bu program sayesinde yöneticilerimizin hem mevcut liderlik yetkinlikleri geliştirilmekte hem de üst pozisyonlar için yöneticiler hazırlanmakta.     

Bu programın yanında yöneticilerimizin bireysel gelişim ihtiyaçları için “Yönetici Koçluğu” alıyoruz.  

Yetenek Gelişim Programı

Üstün performans, teknik beceri, İngilizce seviyesi, eğitim düzeyi ve bağlılığıyla öne çıkan çalışanlarımıza üst pozisyonlar için yetkinliklerini ve geliştirilmesi gereken yönlerini destekleyecek eğitim programları düzenliyoruz. Bu program, çalışanların ileride oluşabilecek pozisyonlarda başarılı olabilmeleri ve Sarsılmaz’ı daha ileriye taşımaları için büyük önem taşıyor. 

Bu amaçla çalışanlarımızı SARSILMAZ AKADEMİ kapmasında sınıf eğitimleri, proje çalışmaları, dış destekli eğitimlerle gelişim programına dahil ediyoruz.

Şirket İçi İlan Sistemi

Sarsılmaz bünyesindeki kariyer fırsatlarını iç ilan sistemiyle tüm personele görünür hale getirmeyi; çalışanın kendi kariyeri için fırsatları takip edebilmesini hedefliyoruz. 

Çalışanı mesleki anlamda zenginleştirmek ve gelişimini desteklemek için Sarsılmaz’daki açık tüm pozisyonları intranet sayfamızda, insan kaynakları ilan ve duyuru bölümünde çalışanlarla paylaşıyoruz. 

Pozisyona başvuran çalışanlar ilgili işe alım süreci sonunda uygun bulundukları takdirde yeni pozisyona geçiş yapabiliyorlar.

SOSYAL FAALİYETLER

Sarsılmaz çalışanlarının iş hayatında başarılı olması için sosyal yaşamlarının zenginleşmesi gerektiğini göz önüne alarak, çalışanların motivasyonunu ve bağlılığını yükseltmeyi hedefliyoruz.  

Sarsılmaz’da piknik organizasyonları, fabrika aile ziyareti ve öğle yemeği organizasyonları, akşam yemeği organizasyonları, Boğaz tekne turu organizasyonları, yeni yıl kutlamaları, yıl sonu ödül törenleri (Sarsılmaz bünyesinde 10, 15, 20, 25, 30 yılını dolduranlara altın dağıtımı), çekilişle çeşitli hediyeler, tatil veya umre organizasyonları düzenliyoruz. 

Ayrıca çalışma alanları içinde, tüm Sarsılmaz ailesinin katılımıyla şirket içi doğum günü kutlamaları, spor turnuvaları (futbol, tavla, masa tenisi, bilardo turnuvası) ve çeşitli etkinlikler düzenliyoruz.

ÖDÜL VE TAKDİR SİSTEMİ

Sarsılmaz’da yürütülen “Öneri ve Ödül Yönetim Sistemleri”, şirket hedef ve stratejilerini destekleyecek şekilde, şirket iş süreçlerinde, verimlilikte ve ürün/hizmet kalitesinde sürekli iyileştirmeyi sağlamak; başarı, davranış ve çabalarından dolayı çalışanları takdir etmek; çalışanların katılım, motivasyon ve bağlılığını artırmak amaçlarıyla yürütülüyor. Yıl sonunda çalışanların katılımıyla yapılan organizasyonda ödül ve öneri sistemine sağlanan katkı oranında çalışanlara hediye olarak altın dağıtılıyor.

ÜCRET VE YAN HAKLAR

Sarsılmaz’da dünyada yaygın olarak kullanılan iş değerlendirme sistemi kullanılıyor. Çalışanlarımızın işe alım ve görev değişikliği aşamalarında ücretlerini belirlemede en önemli unsur iş değerleme sistemi. Bu sistemde her çalışanın görev tanımı ve bu görev tanımının kuruma olan katma değeri ölçüsünde pozisyonun ücreti belirleniyor. Ayrıca çalışanın ücreti her yıl ocak ayında; ücret araştırmaları, bireysel performans, ücret piyasası, enflasyon oranı, asgari ücret artış oranı, şirketin mevcut ücret yapısı göz önüne alınarak ve iş kademesine göre belirleniyor.

Çalışanlar pozisyonlarına göre aşağıdaki yan haklardan da faydalanabiliyor:

 • Üstün başarı ve yıl sonu primi
 • Bayram ikramiyesi - ayakkabı fişi 
 • Yabancı dil tazminatı 
 • Yüksek lisans ve doktora mezunlarına eğitim ek ödemesi 
 • Şirket aracı
 • Şirket cep telefonu ve hattı
İSG POLİTİKASI

Sarsılmaz, savunma sanayi alanında rekabet üstünlüğünü sağlamak ve stratejik hedeflerine ulaşmak için yaptığı çalışmalarda, çalışanlarını en önemli değeri ve kaynağı olarak görüyor; temel prensip olarak “Sarsılmaz İSG Politikası ve Prosedürü” doğrultusunda çalışıyor.

Sarsılmaz, sağlıklı ve güvenilir bir iş ortamı oluşturmak için;

 • İş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili gelişmeleri takip etmeyi, mevcut yasal mevzuat hükümlerinin yanı sıra dünya standartlarına uymayı, sözleşmelerden doğan yükümlülüklerini yerine getirmeyi, 
 • Yaralanmaların, meslek hastalıklarının önlenmesi ve tehlikeleri ortadan kaldırmak için; faaliyetleri, amacı, büyüklüğü, bağlamı ve riskleriyle bağlantılı olarak iş sağlığı ve güvenliği risklerini belirlemeyi, analiz etmeyi, tedbirler almayı, fırsatları ve önleyici yaklaşımları geliştirmeyi,
 • Çalışanların ve fabrika sahasında iş, staj veya ziyaret amaçlı bulunan herkesin bireysel ya da kurumsal sorumluluklarının farkında olması için gerekli eğitim ve bilgilendirme faaliyetlerini yapmayı,
 • İSG Kurulunda çalışanların ve çalışan temsilcilerinin danışma ve katılımı için uygun ortam sağlamayı ve İSG kültürünün oluşturulması için gerekli çalışmaları yapmayı,
 • Faaliyetlerini, İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi gereklerine uygun olarak sürdürmeyi, İş Sağlığı ve Güvenliği Sistemini ve performansını sürekli iyileştirmek için en yeni teknolojileri kullanarak hedefler ve yönetim programları oluşturmayı, sonuçları izlemeyi taahhüt ediyor.
SARSILMAZ’DA STAJ

Lise Stajı (Mesleki Orta Öğretim): Zorunlu staj kapsamında, mesleki liselerde eğitim gören öğrencilerin teknik ve mesleki bilgilerini pratiğe dökebilmeleri amacıyla okul dönemi boyunca (8 ay) süren lise staj programıdır.  Staj dönemi sonbahar ve güz eğitim dönemlerinde yapılmaktadır. 

Bu staj, okul ve Sarsılmaz arasında organize edilmektedir, bireysel talepler değerlendirmeye alınmamaktadır. 

Kısa Dönem Stajı (Üniversite ve Meslek Yüksek Okulu): Zorunlu staj kapsamında, üniversitelerin lisans bölümlerinde eğitim gören öğrencilerin teknik ve mesleki bilgilerini pratiğe dökebilmeleri amacıyla yaz dönemi üniversite staj programıdır. İsteğe bağlı staj kabul edilmemektedir. 

1. Dönem

14.06.2021-09.07.2021-20 iş günü

14.06.2021-27.07.2021-25 iş günü

14.06.2021-03.08.2021-30 iş günü

2. Dönem

26.07.2021-20.08.2021-20 iş günü

26.07.2021-27.08.2021-25 iş günü

26.07.2021-06.09.2021-30 iş günü

3. Dönem

16.08.2021-13.09.2021-20 iş günü

16.08.2021-20.09.2021-25 iş günü

16.08.2021-27.09.2021-30 iş günü

İntörn Mühendis Stajları (Dönemlik): Zorunlu staj kapsamında, üniversitelerin lisans bölümlerinde eğitim gören öğrencilerin teknik ve mesleki bilgilerini pratiğe dökebilmeleri amacıyla eğitim dönemi boyunca süren üniversite staj programıdır. Bu programda da isteğe bağlı staj kabul edilmemektedir.

Başvuru esnasında aşağıda belirtilen evrakları sisteme yüklemeniz gerekmektedir. Aksi durumda başvurunuz değerlendirmeye alınmayacaktır. (Nüfus cüzdanı fotokopisi ve vesikalık fotoğraf .JPG ve .PNG, diğer tüm belgeler .PDF formatında yüklenebilecektir.)

Gerekli belgeler

 • Onaylı not belgesi (Transkript). (Resmi olmayan transkriptle yapılan başvurular geçersiz sayılacaktır.)
 • Stajın zorunlu olduğuna dair okuldan alınacak onaylı yazı. Onaylı olmayan evrakla yapılan başvurular geçersiz sayılacaktır
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Bir adet vesikalık fotoğraf
 • LYS sonuç belgesi (Üniversiteye giriş sıralamasını belirten evrak)
 • Yükseköğretim yerleşme belgesi (Hangi üniversiteye yerleştiğini gösterir evrak)

Staj başvuru sonuçları açıklanma tarihi

Başvuru sonuçları mayıs ayı içerisinde e-posta yoluyla adaylara gönderilecektir. 

Staj başvurularınız için lütfen ik@sarsilmaz.com.tr adresine özgeçmişinizi gönderiniz.