Bizi Takip Edin

Asker & Kolluk Kuvvetleri

ÜRÜN KATEGORİLERİ
Sarsılmaz’ın SAR 762 MT Makineli Tüfeği, Piyadenin ve Askeri Araçların Tüm İhtiyaçlarını Karşılamaya Hazırlanıyor

Yurt içindeki kullanıcıların, 7,62x51 mm çapındaki yerli bir makineli tüfek ihtiyacına yönelik olarak geliştirdi ve başarıyla kalifiye etti. Silahın farklı özelliklere sahip A, B, C ve D modelleri ile güvenlik güçlerinin her türlü ihtiyacını karşılamayı hedefliyor.

Sarsılmaz, SAR 762 MT’yi, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile 2018 yılında imzaladığı PMT 7,62x51 projesi kapsamında geliştirmeye başladı. Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğünün ihtiyaçlarını karşılama hedefiyle projeye adım atan firma, SAR 762 MT’nin testlerini başarı ile tamamlayarak seri üretim aşamasına geçti.

Yerli ve Milli Makineli Tüfek
12 kilogram ağırlığındaki makineli tüfek SAR 762 MT, 1200 metre uzun menzile sahip olmasıyla güvenlik güçlerinin terörle mücadelesinde önemli bir rol oynayacak.
SAR 56
Sarsılmaz, bu silahı piyada tüfekleri alanında elde ettiği tüm birikimi, sahadaki personelden alınan geri besleme ile harmanlayarak geliştirdi. Böylece ortaya, kullanıcı dostu ve ergonomik bir silah çıktı.

Bölge hedefleri için etkili menzili 1.200 metre olan makineli tüfeğin azami menzili ise 3.725 metre. Silahın farklı modellerinin ortalama ağırlığı, 12 kg. Hızlı Değiştirilebilir Namlu (QCB) ile Kesintisiz Atış Tam otomatik olarak çalışan silah, şerit (mayonlu mühimmat) ile besleniyor. Şerit beslemesi, hem sağdan hem de soldan yapılabildiği için silah, entegre edileceği UKSS’nin ya da yerleştirileceği mevzinin yapısına kolaylıkla uyum sağlayabiliyor.

Hava soğutmalı silah, hızlı değiştirilebilir namlu (Quick Change Barrel / QCB) özelliğine de sahip. Bu sayede, örneğin, yoğun ateş baskısı gerektiren muharebeler gibi silahların aralıksız ateş etmesi gereken durumlarda, makineli tüfek nişancısı, ısınan namluyu, hızlı ve emniyetli bir şekilde yedek namluyla değiştirebiliyor. Böylelikle silah, ateş gücünden ödün vermeden muharebeye devam edebiliyor.